*
*

Winners announced at the 7th Annual Asia Pacific Screen Awards

2013 APSA Best Feature Film Winner, Omar.

 

Brisbane, Australia: Palestinian film Omar has won the Best Feature Film Award at the seventh annual Asia Pacific Screen Awards, the region’s highest accolade in film, announced at the ceremony at Brisbane’s City Hall on Thursday evening.

Produced, written and directed by Hany Abu-Assad, and produced by Waleed F. Zuaiter, David Gerson and Hany Abu-Assad, Omar is the first film to be fully funded by the Palestinian film industry.

Films from, India, People’s Republic of China and Republic of Korea took home two awards each, films from Bangladesh, Islamic Republic of Iran, Russian Federation and Singapore also collected awards, with a further two special mentions going to films from Kazakhstan and Iraqi Kurdistan.

Brisbane Lord Mayor Graham Quirk congratulated all winners and said the ceremony attracted leading cultural, business and political figures from throughout the Asia Pacific.

“It has been an honour for Brisbane to host the Asia Pacific Screen Awards and make welcome such a prestigious group of internationally acclaimed filmmakers and actors,” the Lord Mayor said.

“I congratulate all the winners. It is wonderful to see the 2013 awards go to films from such a range of countries across the region, and many of them to first time feature filmmakers.”

India’s The Lunchbox, starring Irrfan Khan, Nimrat Kaur and Nawazuddin Siddiqui, took out two major awards at the ceremony. First time feature filmmaker Ritesh Batra won the Best Screenplay award and the Jury bestowed the film with a Jury Grand Prize, one of two awarded.

Television (Bangladesh) produced by Mostofa Sarwar Farooki, was also awarded a Jury Grand Prize, the first time an Asia Pacific Screen Award has gone to a film from Bangladesh.

The award was accepted by co-writer and nominee Anisul Hoque and lead actress Nusrat Imrose Tisha.

Zhang Ziyi was awarded Best Performance by an Actress for her role in martial arts drama Yi dai zong shi (The Grandmaster, Hong Kong (PRC), People’s Republic of China). Directed by Wong Kar Wai, it chronicles the life of Chinese Grandmaster Ip Man, whose students included Bruce Lee. Accepting the award from Los Angeles Zhang Ziyi said, ‘I wish I could fly to you like all my characters in all of my movies… I wish to thank the jury for this prize, it’s an honour to be in the company of these wonderful actresses from many different countries, representing different cultures, I share this award with all of you.’

Korean superstar Lee Byung-hun won Best Performance by An Actor for Masquerade (Republic of Korea), the fourth-highest grossing Korean film, in which he plays two roles.

Anthony Chen won Achievement in Directing for his touching debut feature film Ilo, Ilo (Singapore), the story of a young Singaporean boy and his live-in Filipino maid from the Ilo, Ilo province in the Philippines.

The International Jury awarded two additional special mentions for Achievement in Directing to Emir Baigazin for Uroki Garmonii (Harmony Lessons, Kazakhstan, Germany, France) and to Hiner Saleem for My Sweet Pepper Land (Iraqi Kurdistan, France, Germany).

Lu Yue won the Achievement in Cinematography award for Yi Jiu Si Er (Back to 1942, People’s Republic of China). The award was presented by Brisbane Lord Mayor Graham Quirk. Lu Yue is already an APSA Academy member, having received a nomination in the same category in 2010 for Tangshan Dadizheng (Aftershock).

The UNESCO award for outstanding contribution to the promotion and preservation of cultural diversity through film was awarded to The Painting Pool from Islamic Republic of Iran. Produced by Manoochehr Mohammadi, the award was accepted by acclaimed lead actress and nominee Negar Javaherian.

Winners in three categories were determined by APSA Academy members through Academy voting: Best Children’s Feature Film, Best Animated Feature Film and Best Documentary Feature Film.

Beom-joe So-nyeon (Juvenile Offender) from Republic of Korea, produced by Park Jooyoung, collected the Best Children’s Feature Film award. The story of a young juvenile offender who is reunited with a mother he never knew he had, the film stars award-winning newcomer Seo Young-joo and K-pop star Lee Jung-hyun.

Winner of the Best Animated Feature Film was Koo! Kin-Dza-Dza, from the Russian Federation, produced by Sergey Selyanov, Leonid Yarmolnik, Yuri Kushnerev, Oleg Urushev, Konstantin Ernst.

Winner of the Best Documentary Feature Film was The Act of Killing (Denmark, Norway, United Kingdom). Produced by Signe Byrge Sørensen, Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Köhncke, Joshua Oppenheimer, Michael Uwemedimo and anonymous Indonesian producers, and co-produced by Torstein Grude, Bjarte Mørner Tveit, Joshua Oppenheimer, and Christine Cynn, the award was accepted on the night by Norwegian producer Anne Köhncke.

Korean film producer Lee Choon-yun was the recipient of the FIAPF Award for Outstanding Achievement in Film in the Asia Pacific region.

Six of the award-winning films also represented their country as the official submission to the 2014 Academy Awards® for the Best Foreign Language Film category:

  • Television (Bangladesh)
  • The Grandmaster (Hong Kong)
  • Omar (Palestine)
  • Back to 1942 (People’s Republic of China)
  • Juvenile Offender (Republic of Korea)
  • Ilo, Ilo (Singapore)

The Act of Killing has been shortlisted for an Academy Award® nomination in the documentary category.

International Jury President, esteemed Indian screenwriter and director Shyam Benegal said he was very impressed with the quality of nominee films.

“More than half of the world’s films originate from the Asia Pacific region, which makes the APSA award in Brisbane among the more important competitive film awards in the world,” he said.

The Awards, supported by Brisbane City Council and managed by economic development board Brisbane Marketing in a unique collaboration with Paris-based UNESCO and FIAPFInternational Federation of Film Producers Associations, recognise and promote cinematic excellence and cultural diversity of the world’s fastest growing film region: comprising 70 countries and areas, 4.5 billion people, and responsible for half of the world’s film output. In 2013, 39 films from 23 countries and areas received award nominations.

The APSA ceremony is broadcast to 46 countries across Asia, the Pacific and Indian subcontinent via the ABC’s Australia Network and will air across Australia on SBS One on December 22.

 

CEREMONY BROADCAST DETAILS:

Australia Network: Sunday 15 December from 9.00pm AEST

SBS One: Sunday 22 December at 11.30pm AEST

 

MEDIA CONTACT:

APSA Publicity Department

Email: apsamedia@brisbanemarketing.com.au

Cathy Gallagher, ph +61 416 227 282

Alicia Brescianini, ph +61 400 225 603

Natalie Motto, ph: +61 416 002 103

 

FULL LIST OF WINNERS

BEST FEATURE FILM

Omar

Palestine

Produced by Hany Abu-Assad, Waleed F. Zuaiter, David Gerson

 

BEST CHILDREN’S FEATURE FILM

Juvenile Offender (Beom-joe So-nyeon)

Republic of Korea

Produced by Park Joo-young

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

The Act of Killing

Denmark, Norway, United Kingdom

Produced by Signe Byrge Sørensen, Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Köhncke, Joshua Oppenheimer, Michael Uwemedimo, anonymous Indonesian producers

Co-Produced by Torstein Grude, Bjarte Mørner Tveit, Joshua Oppenheimer, Christine Cynn

 

BEST ANIMATED FEATURE FILM

Koo! Kin-Dza-Dza

Russian Federation

Produced by Sergey Selyanov, Leonid Yarmolnik, Yuri Kushnerev, Oleg Urushev, Konstantin Ernst

 

ACHIEVEMENT IN DIRECTING

Anthony Chen for Ilo Ilo

Singapore

 

SPECIAL MENTIONS IN DIRECTING

Emir Baigazin for Harmony Lessons (Uroki Garmonii)

Kazakhstan, Germany, France

 

Hiner Saleem for My Sweet Pepper Land

Iraqi Kurdistan, France, Germany

 

BEST SCREENPLAY

Ritesh Batra for The Lunchbox

India, France, Germany

 

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

Lu Yue for Back to 1942 (Yi Jiu Si Er)

People’s Republic of China

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR

Lee Byung-hun in Masquerade

Republic of Korea

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS

Zhang Ziyi in The Grandmaster (Yi dai zong shi)

Hong Kong (PRC), People’s Republic of China

 

FIAPF AWARD

Lee Choon-yun

Republic of Korea

 

JURY GRAND PRIZE (1)

Television

Bangladesh

Produced by Mostofa Sarwar Farooki

Co-Produced by Mahboob Rahman

 

JURY GRAND PRIZE (2)

Ritesh Batra for The Lunchbox

India, France, Germany

 

UNESCO AWARD

The Painting Pool

Produced by Manoochehr Mohammadi

Islamic Republic of Iran

 

NETPAC DEVELOPMENT PRIZE

Adilkhan Yerzhanov for Stroiteli (Constructors)

Kazakhstan

 

MPA APSA ACADEMY FILM FUND RECIPIENTS

Ainsley Gardiner for Canoe (Vaka)

New Zealand

 

Jeannette Paulson Hereniko for Fall Out

Hawaii, USA

 

Reis Çelik for Kerbala Orkestrası (Karbala Orchestra)

Turkey

 

Garin Nugroho for Topeng Monyet (The Monkey Mask)

Indonesia

 

APSA ACADEMY CHILDREN’S FILM FUND

Sudheer Palsane for Noor

India

 

Kath Shelper for The Wonderful Adventures of Topsy Brown & Other Terrible Tales

Australia